Туреччинa

Як турецькі спецслужби полюють за «гюленістамі» по всій Європі

Співробітник редакції «Nordic Monitor» Абдуллах Бохкурт розповідає про виявлені документи Головної розвідувальної організації Туреччини, які свідчать про масштабне стеження за турецькими громадянами в ряді європейських країн.

Ресурс «Nordic Monitor» стверджує, що Національна розвідувальна організація Туреччини (MIT) влаштувала нелегальне стеження за критиками турецького уряду в Німеччині, Данії, Нідерландах і Швеції.

У розпорядженні редакції «Nordic Monitor» виявилися документи, датовані ще 19 березня 2019 року, які підтверджують факт стеження за громадянами Туреччини, які проживають в Євросоюзі. Причина стеження – неприйняття ісламістських поглядів і критика керівництва Анкари і особисто президента Реджепа Тайіпа Ердогана.

Стеження переслідує своєю метою збір компромату і відомостей на критиків турецького режиму з подальшою підготовкою запитів по лінії МЗС і Інтерполу на екстрадицію неугодних громадян на батьківщину.
Документи підтверджують факт стеження за 11 громадянами Туреччини, які підозрюються у зв’язках з рухом «гюленістов» – причому, документи що опинилися в розпорядженні Nordic Monitor натякають на те, що це лише мала частина «досьє» турецьких спецслужб на «гюленістов» по всьому світу.

Наприклад, одним з об’єктів стеження став Бахаттін Караташ, що жив в Данії, а нині став резидентом Бельгії. Волонтер і активіст руху потрапив в поле зору турецьких спецслужб за навчання курдських дітей в бідних регіонах Туреччини. Кілька років Караташ пропрацював в східній провінції Ван, зумівши створити шкільну мережу «Serhat», в якій і навчалися курдські діти.

У 2016 році за указом турецької влади, школи – в звичному розумінні – закрилися, а їхня інфраструктура була переобладнана під релігійно-просвітницькі центри «Брати-мусульмани». Зараз в центрах і школах розповідають про політичний іслам і ідеологію правлячої партії Справедливості і розвитку Ердогана.
Інший волонтер руху гюленістов – Алі Різа Аксу, що проживає в Данії. Турецьким спецслужбам вдалося роздобути номер його мобільного телефону, зібрати на активіста дані, яких вистачило для порушення справи в суді Стамбула за участь в рядах гюленістов.

Саліх Бешир теж живе в Данії. Раніше він працював в компаніїї «Sürat Kargo», дочірньої транспортної компанії «Kaynak Holding» в Стамбулі. У листопаді 2015 року «Kaynak Holding», що був на той момент найбільшим видавничим підприємством в Туреччині, був закритий у зв’язку зі звинуваченнями в тероризмі. На арешт Бешира є два ордери – причиною значиться робота на видавця газети «Zaman», пов’язаної з гюленістамі. Крім того, Саліх Бешир був головою «European Bridge Association», міжнародної ініціативної групи, яка налагоджувала культурні зв’язки між Туреччиною і Європою. Організація була закрита за указом уряду Ердогана в 2016 році.

Головна розвідувальна організація Туреччини стежила за громадянами в Швеції (Махмут Гюльтекін, волонтер, який допомагав біженцям в Мальме), Німеччини (Ведат Огуз, голова зареєстрованої в Данії медіакомпанії «Moving Media ApS», афілійованої з закритою гюленістской газетою «Zaman»), Нідерландах (Зія Бекман, якого просто звинувачують в зв’язках з гюленістамі) і США (Алі Чічексай, бізнесмен з провінції Ван, якій в 2014 році засудив рейд поліції на газету «Zaman» і критикував політику Туреччини щодо свободи друку).
Вся зібрана Головною розвідувальною організацією Туреччини інформація була направлена на адресу Головного державного прокурора в провінції Ван. 25 березня 2019 року прокурор Мехмет Алі Мерджаноглу ухвалив рішення розширити розслідування і надати дані для ознайомлення. Отримані досьє були спрямовані прокурорам семи провінцій, звідки були родом згадані в доповіді розвідки громадяни, з клопотанням про порушення кримінальних справ на основі доказів провини та направлення запитів на екстрадицію.
Подібні запити з боку Туреччини – справа звичайна.

Після проваленого державного перевороту в 2016 році, Туреччина направила по лінії Інтерполу понад 60 тисяч запитів на арешт підозрюваних в участі в путчі. Інтерполу тоді довелося відібрати у турецької влади право на запит, оскільки це прямо порушувало конституцію організації (стаття 3 Інтерполу говорить: «… суворо заборонено використовувати Організацію для втручання політичного, військового, релігійного чи радикального характеру»).

Згідно з даними Стокгольмського центру свободи, в турецьких тюрмах в ув’язненні перебуває 161 журналіст, не кажучи вже про півмільйона турецьких громадян, звинувачених у зв’язках з «гюленістамі».
Подібна діяльність Головної розвідувальної організації Туреччини відмінно демонструє «завзяття» Анкари в боротьбі з внутрішніми ворогами. Та й хіба може викликати якесь здивування полювання за журналістами і видавцями, якщо сама Туреччина вже давно стала рідною домівкою для «Братів-мусульман» та інших радикалів?

«Уряд Ердогана вважає терористами всіх, хто його критикує, в результаті чого в даний час 161 журналіст перебуває в тюремному ув’язненні за звинуваченням у тероризмі» повідомляє Стокгольмський центр свободи, шведська правозахисна група, яка відстежує справи ув’язнених журналістів. В 2016 році виконавчими рішеннями уряду Ердогана без проведення будь-яких адміністративних розслідувань і, безумовно, без будь або судових розглядів більше 30 відсотків турецьких дипломатів, 60 відсотків усіх старших начальників поліції, половина військових генералів і близько 30 відсотків суддів і прокурорів в Туреччині також були оголошені терористами.

У Туреччині після спроби державного перевороту в липні 2016 року понад півмільйона людей, пов’язаних з рухом Гюлена, були поміщені в місця позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі. З тих пір уряд звільнив більше 130 000 державних службовців без будь-яких судових або адміністративних розслідувань, 4560 з яких були суддями і прокурорами і були замінені про-ердоганскімі співробітниками. В результаті масової чистки турецькі судові і правоохоронні органи стали інструментом в руках ісламістського уряду президента Ердогана.

Ердоган: Туреччина має право на вбивство людей закордоном, які несуть загрозу національній безпеці.

Підписатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button