Світ

В ООН заявили, що Туреччина і Косово порушили фундаментальні права вчителів-емігрантів

На вимогу Туреччини в березні 2018 року Кахраман Демірез, Мустафа Ердем, Хасан Хусейн Гюнакан, Юсуф Карабіна, Осман Каракая та Джихан Озкан були заарештовані в Косово. Їх звинуватили у зв'язках зі школами, яких фінансує рух Ґюлена, а також їм висунули підозри в участі в невдалому перевороті, що стався в Туреччині в 2016 році. Рух Ґюлена заперечує причетність цих громадян до протиправних дій.

Робоча група ООН з необґрунтованих затримань (WGAD) прийшла до висновку, що затримання і арешт шістьох турецьких вчителів косовськими і турецькими державними агентами в Косово 29 березня 2018 року, а потім і насильницька передача їх Туреччині були необгрунтованими, з порушеннями міжнародних норм у сфері прав людини. Про це повідомило видання «Turkish Minute» 18 листопада.

На вимогу Туреччини в березні 2018 року Кахраман Демірез, Мустафа Ердем, Хасан Хусейн Гюнакан, Юсуф Карабіна, Осман Каракая та Джихан Озкан були заарештовані в Косово. Їх звинуватили у зв’язках зі школами, яких фінансує рух Ґюлена, а також їм висунули підозри в участі в невдалому перевороті, що стався в Туреччині в 2016 році. Рух Ґюлена заперечує причетність цих громадян до протиправних дій.

WGAD стверджує: затримання косовською і турецькою владою шістьох громадян Туреччини суперечить основним правам людини на рівність, свободу, безпеку і свідчить про дискримінацію. Ця акція також суперечить вимогам міжнародних конвенцій щодо дотримання прав людини на життя, на ефективні засоби юридичного захисту, на справедливий судовий розгляд, на свободу думок і їх вираження. Робоча група ООН закликала Анкару негайно звільнити шістьох ув’язнених, а уряд Туреччини і Косово – надати жертвам законне право на компенсацію та інші відшкодування відповідно до міжнародного права.

У повідомленні WGAD йдеться: «В умовах глобальної пандемії коронавірусу (COVID-19) і її загрози для в’язниць, Робоча група закликає уряд Туреччини вжити термінових заходів для негайного звільнення цих шістьох осіб».

Згідно зі звітом ООН, вся операція була спланована і проведена Косовським розвідувальним управлінням, яке всупереч внутрішнім і міжнародним стандартам правової процедури підім’яло під себе поліцейські повноваження і взяло під свій контроль поліцейські відділки. «Агенти секретної служби також віддавали накази прикордонникам в аеропорту, і саме Служба, а не Міністерство внутрішніх справ отримувала квитки на літак і займалася відправкою затриманих».

У повідомленні говориться, що Демірес К., Ердем М., Гюнакан Х., Карабіна Ю., Каракая О. і Озкан Дж. були передані турецьким агентам в міжнародному аеропорту Приштини. Згодом Гюнакан, один із шістьох, був засуджений до восьми років позбавлення волі.

Через кілька днів після видачі шістьох осіб прем’єр-міністр Косово Рамуш Харадінай звільнив міністра внутрішніх справ і главу секретної служби країни, оскільки йому не повідомили про цю депортацію до Туреччини.

У звіті парламентської комісії дійшли висновку, що депортація була незаконною і що під час арештів 31 раз було порушено конституцію.

Опозиція Косово звинуватила главу держави Хашима Тачі в тому, що це він видав наказ про депортацію оскільки підтримує добрі стосунки з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом. Однак Тачі заперечує будь-які порушення.

У своє виправдання Анкара заявила, що ці шестеро нібито працювали вербувальниками для мережі організації, якою керує американський священнослужитель Фетхуллах Ґюлен, а також допомагали людям, обвинуваченим у зв’язках з його організацією, покинути Туреччину під час репресій, в ході яких десятки тисяч громадян були звільнені або ув’язнені.

Нагадаємо, що на піку свого розвитку рух Ґюлена заснував школи в 160 країнах, від Афганістану до США. Після спроби державного перевороту Туреччина чинила тиск на союзників, щоб ті закрили всі ці навчальні заклади, засновані Ґюленом.

Туреччина вимагає екстрадиції 807 послідовників Гюлена з 105 країн

Підписатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button