ТуреччинaФетхуллах Ґюлен

Експерт оцінив ймовірність нової спроби держперевороту в Туреччині

«Після подій 2016 року під каток репресій потрапив цілий спектр опозиційних сил. Тому сьогодні Ердоган залишається монополістом у політичному житті країни», - заявив тюрколог Гумер Ісаєв, коментуючи вирок турецького суду про довічне ув'язнення учасників спроби перевороту в липні 2016 року.

«На мій погляд, спроба перевороту 2016 року була частково сфабрикована самим Ердоганом. Він фактично влаштував «самопереворот», щоб зміцнити свої позиції і отримати привід зачистити всю опозицію в країні», – вважає керівник Центру вивчення сучасного Близького Сходу Гумер Ісаєв.

Після подій 2016 року «під каток репресій потрапили не тільки військові, а й цілий спектр опозиційних сил». «Відбулася масштабна чистка суспільства під приводом запобігання переворотів. Ми досі спостерігаємо, як піддаються переслідуванню величезна кількість людей, чия причетність до тих подій дуже сумнівна. Все це відбувається за мовчазної згоди суспільства і не викликає реакції у правозахисників», – з жалем зазначив Ісаєв.

Ісаєв переконаний, що «сьогодні в Туреччині існує лише парламентська, системна опозиція». «Вона не бутафорська, у неї є легальні, конституційні механізми боротьби за владу. Наприклад, кандидати можуть перемогти на виборах мера або губернатора», – розповів він. До таких партій співрозмовник відносить Республіканську партію довіри, Демократичну партію народів, ліві непарламентські партії.

«Однак варто визнати, що турецький лідер залишається монополістом політичного життя країни і робить різні хитрощі, щоб свою позицію зберегти. А опозиція, у свою чергу, зараз не потребує спроб насильницького повалення влади», – уклав Ісаєв.

Раніше турецький суд засудив до довічних термінів учасників спроби перевороту в липні 2016 року. Багато колишніх офіцерів ЗС Туреччини, які, за звинуваченнями прокуратури, брали безпосередню участь у бойових діях в Анкарі, отримали від трьох до 79 довічних термінів. Більшість з засуджених-пілоти ВПС республіки, які несли службу на авіабазі Акинджі поблизу турецької столиці.

Всього у цій справі проходять 475 обвинувачених.

Нагадаємо, в ніч на 16 липня 2016 року в Туреччині сталася спроба військового перевороту. В результаті командування турецької армії заявило, що всі її організатори були затримані.

Анкара визнала ватажком потерпілих поразку путчистів Головнокомандувача Військово-повітряними силами (ВПС) країни генерала Акина Озтюрка. Ідеологом перевороту президент країни Реджеп Таїп Ердоган вважає свого політичного супротивника, мусульманського проповідника Фетхуллаха Гюлена, видачі якого від США домагається Анкара.

Анкара оцінила втрати турецької економіки від спроби держперевороту в 100 млрд доларів.

У листопаді 2019 року прокуратура Ізміра видала ордер на затримання 133 турецьких військовослужбовців в рамках операції проти членів ФЕТО, звинувачених Анкарою в організації спроби перевороту в липні 2016 року.

 

 

 

Підписатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button